
Dějiny pro děti s nadhledem
Dnešní děti jsou tak pohlcené digitálními médii ( a co s tím zjistíte v knize Mluvte s nimi o tabletech, mobilech a sociálních sítích), že už často nechtějí ani číst. Zvlášť kluci prý.
Ti v určitém věku o nějaké psané slovo ztrácí zájem úplně a čest všem výjimkám. Knížky totiž jen stěží mohou konkurovat všem těm realistickým akčním hrám a instantním několikavteřinovým videím ze sociálních sítí, že.
Ale pak jim můžete ( i dívkám samozřejmě) podstrčit knihu, která má výrazně expresivní ilustrace s popkulturními motivy (Simpsonovovi, Star Wars, Avengers), ale zároveň se věnuje historii. A ne jen tak ledajaké. Věnuje se historii válčení.
No jo, ještě toho trochu, jakoby jich reálných hrozeb kolem bylo málo, řeknete si. Jenže z dějin má plynout ponaučení. Se říká. A tahle knížka Války probírá celkem vážné téma s ironickým nadhledem. Je psaná současným jazykem, z polštiny skvěle přeložená Annou Šaškovou Plasovou, a klidně si dělá legraci z Iliady ( „Vypluli do Tróje na jedenácti stech osmdesáti pěti lodích. Tak to alespoň tvrdil Homér, který byl údajně slepý.“), hrdinství a cti („Podstatou cti vlastně je, že člověk vypne program spojený s útěkem a jen bojuje, i když už boj nemá smysl…“), vysvětluje princip manipulace ( „V hybridní válce jde o to, že ten, kdo útočí, předstírá, že neútočí, ačkoli útočí. Například útočí, ale křičí, že to není pravda.“ ) a kromě historických milníků, zahrnuje i třeba válku rajčatovou, kybernetickou, mravenčí, slepičí nebo generační.
Tato útlá barevná publikace nejen, že svého čtenáře neodradí rozsahem, ale kromě základní faktické výbavy ( ve škole jako když najdeš) mu může zároveň pomoci rozvinout i hlubší zájem o historii a v neposlední řadě kritické myšlení. A to se v dnešní době obzvlášť hodí.
